Totalbud Inwestycje Sp. z o.o. | ul. Kozia Górka 404-317 Warszawa | Tel.:  22 660 30 62  22 660 30 62 | E-mail: biuro@totalbud-inwestycje.pl
Totalbud - Inwestycje

Rozbiórka - o czym należy pamiętać?

Zakup działki budowlanej przeznaczonej pod inwestycję czy też planowanie budowy nowoczesnego domu w miejscu poprzedniego często wiążą się z koniecznością przeprowadzenia rozbiórki. Chociaż mogłoby się wydawać, że wyburzanie budynków jest bezproblemowe, w rzeczywistości jest to skomplikowany proces wymagający wiedzy, doświadczenia, wyposażenia oraz dopełnienia wielu formalności.

Formalności prawne przed rozbiórką

Rozbiórka jest naturalnym procesem kończącym żywotność obiektu budowlanego. Dotyczy to zarówno domów mieszkalnych, jak i różnych konstrukcji użytkowych, na stałe związanych z gruntem. Każda z nich ma przewidziany okres eksploatacji, po którym staje się niepotrzebna lub niebezpieczna dla użytkowników i otoczenia. Dla większości osób wyburzenia i rozbiórki są procesami, które można wykonać we własnym zakresie i bez zbędnych formalności. Wystarczy dysponować odpowiednim sprzętem i ludźmi do pracy.

Rzeczywistość jest jednak inna, gdyż nie tylko są to procesy niebezpieczne, ale też objęte przepisami Prawa budowlanego. W związku z tym przed podjęciem prac niezbędne jest dopełnienie określonych formalności. Do obowiązków osoby planującej roboty rozbiórkowe w Warszawie należy złożenie wniosku o pozwolenie na jej przeprowadzenie w urzędzie dzielnicowym. W innych miastach czy wsiach są to odpowiednie starostwa, urzędy wojewódzkie i urzędy miast na prawach powiatu.

rozbiórka

Do wniosku należy też dołączyć zgodę właściciela budynku, szkic usytuowania obiektu oraz projekt prac rozbiórkowych z opisem środków bezpieczeństwa. Organ administracyjny podejmuje decyzję w ciągu 65 dni roboczych. Po uzyskaniu zgody można przystąpić do rozbiórki. Pozwolenia na rozbiórkę nie wymaga mała architektura.

Co składa się na proces rozbiórki?

Każda rozbiórka budynku bez względu na jego wielkość czy lokalizację wymaga postępowania według określonego planu. Dzięki temu jest możliwe wyeliminowanie lub ograniczenie do minimum ryzyka wypadku czy spowodowania szkód środowiskowych. Dlatego też, zanim rozpocznie się właściwe roboty rozbiórkowe, niezbędne jest ogrodzenie i zabezpieczenie terenu. Zasięg wyznaczony przez ogrodzenie nie jest przypadkowy i wynika z przepisów.

Kolejne etapy wyburzenia to:

Kto może podjąć się rozbiórki?

Rozbiórki domów są nie tylko skomplikowane, ale i niebezpieczne. Kilkudziesięcioletnie mury i dachy, wyeksploatowane instalacje czy elementy konstrukcji stalowych przy nieumiejętnym postępowaniu grożą zawaleniem. Ponadto, im wyższy dom i bardziej skomplikowana jego konstrukcja, tym częściej jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Dlatego wyburzeniem powinna się zająć wyspecjalizowana firma rozbiórkowa z Warszawy lub innego miasta w Polsce.

rozbiórka

Wynajęcie profesjonalistów ma też inną zaletę. Dzięki znajomości materiałów, technik rozbiórkowych i umiejętność oceny stanu budynku, z pewnością przeprowadzą oni prace w znacznie krótszym czasie i przy mniejszym bałaganie.

Co później?

Stałym elementem, jaki obejmują rozbiórki, wyburzenia i inne prace demontażowe, jest usuwanie odpadów z placu robót. Nagromadzenie stert gruzu czy stali nie tylko utrudnia manewrowanie sprzętem. Stanowi też zagrożenie w przypadku przemieszczenia się czy zawalenia. Osoba czy firma odpowiedzialna za wywóz powinna też zadbać o przepisowe zagospodarowanie takich odpadów.

Przepisy dotyczące odpadów w Polsce nie zezwalają na wyrzucanie gruzu czy styropianu do miejskiego śmietnika. W przypadku niewielkiego remontu czy przebudowy można wynająć kontener na odpady budowlane. Rozbiórka budynku jednak pozostawia po sobie ogromne ilości takich śmieci. Dlatego nie tylko powinny one być usuwane na bieżąco przez cały okres prowadzenia prac. Należy je też wywieźć w odpowiednie miejsce. Zazwyczaj takie odpady poddaje się segregacji i przeznacza do recyklingu.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się