Totalbud Inwestycje Sp. z o.o. | ul. Kozia Górka 404-317 Warszawa | Tel.:  22 660 30 62  22 660 30 62 | E-mail: biuro@totalbud-inwestycje.pl
Totalbud - Inwestycje

Recykling materiałów budowlanych, czyli sposób na ekologiczne budownictwo

Każda budowa wiąże się z powstawaniem dużej ilości odpadów, które bywają problematyczne. Zwłaszcza dzisiaj, w dobie coraz większej dbałości o ekologię. Na szczęście wiele z nich może zostać ponownie przetworzonych. Recykling materiałów budowlanych jest coraz powszechniejszy, jest również wymagany przepisami prawa. Jak wygląda w praktyce? Przekonajmy się.

Odpady budowlane, czyli?

W trakcie budowy powstaje wiele odpadów budowlanych - jest to nieuniknione. Skrawki papy, styropianu, folie, opakowania papierowe po cemencie i betonie, plastikowe wiadra po farbach – to tylko niektóre z odpadów, z którymi prowadzący budowę muszą sobie poradzić. Dodatkowo, budowa często wiąże się również z koniecznością przeprowadzenia prac wyburzeniowych. W takiej sytuacji mamy też spore ilości gruzu, które są dodatkowym problemem. Na szczęście, znaczna większość materiałów budowlanych jest nieszkodliwa oraz może zostać poddana recyklingowi i wykorzystana powtórnie.

Recykling budowlany

Unijne przepisy dotyczące recyklingu materiałów budowlanych

Nie od dziś wiadomo, że Unia Europejska troszczy się o to, by poszczególne kraje coraz większą wagę przywiązywały do ekologii. Dlatego też zostały wprowadzone regulacje prawne dotyczące recyklingu materiałów budowlanych. Od 2020 roku przepisy Komisji Europejskiej (a dokładniej dyrektywa ramowa w sprawie odpadów) wymagają minimalnego odzyskiwania nieszkodliwych odpadów budowlanych i porozbiórkowych na poziomie 70% według wagi.

Co powstaje z poszczególnych odpadów budowlanych?

Jak już zostało wspomniane, odpadów budowlanych jest naprawdę sporo i składają się one z różnego rodzaju materiałów i tworzyw. Każdy rodzaj odpadów i resztek materiałów budowlanych jest więc przetwarzany w inny sposób. Przykładowo - papierowe opakowania wywożone są na makulaturę, którą wykorzystuje się w produkcji papierów i kartonów. Z foliowych opakowań możliwe jest uzyskanie paliwa alternatywnego, z odpadów polistyrenowych wykonuje się zaprawy cementowo-styropianowe lub styrobeton. Na uwagę zasługuje również recykling gruzu, który jest odpadem zajmującym często naprawdę sporo miejsca. W zależności od tego, z jakich materiałów składa się gruz, możemy uzyskać między innymi beton nadający się do powtórnego wykorzystania, a także surowiec do produkcji cegieł lub szkła.

Recykling gruzu Warszawa

Recykling gruzu - jak wygląda?

Nasza firma, Totalbud z Warszawy, posiada certyfikację na utylizację gruzu oraz innych materiałów budowlanych. Dzięki temu doskonale wiemy, jak wygląda to w praktyce. Utylizacja gruzu w Warszawie wygląda następująco: Po zgłoszeniu przez klienta udajemy się na plac budowy w celu załadunku gruzu betonowego. Następnie transportujemy go do naszego parku maszynowego, wyposażonego jest w specjalistyczne kruszarki, których rolą jest rozbicie gruzu na jak najdrobniejsze elementy. Następnie zostaje on poddany recyklingowi. Dokładnie przesiany stanowi pełnowartościowe kruszywo budowlane, które może zostać wykorzystane przy innych budowach.

W jaki sposób jeszcze możemy budować ekologicznie?

Poza recyklingiem materiałów budowlanych można zrobić wiele, by budownictwo było jeszcze bardziej przyjazne środowisku. Przede wszystkim warto zadbać o wykorzystywanie odpowiednich materiałów. Na rynku dostępne są obecnie ekologiczne materiały budowlane, których resztki mogą zostać wykorzystane powtórnie. Mowa tu między innymi o surowcach takich jak: drewno, cegły, wyroby z piasku i wapnia, dachówka ceramiczna czy wełna celulozowa.

Poza tym pamiętajmy, że wszystkie odpady materiałów budowlanych, które posiadają w swoim składzie związki miedzi, cynku czy cyny oraz azbest, nie mogą być mieszane z innymi odpadami i muszą zostać poddane utylizacji. Bardzo ważnym jest również dokładne oszacowanie ilości niezbędnych materiałów budowlanych - mniejsze zakupy to mniej pozostałości po skończonej budowie.

Podsumowując, większość materiałów i odpadów budowlanych można w skuteczny sposób przetworzyć i wykorzystać ponownie. Warto o tym pamiętać i korzystać z usług profesjonalnych firm, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz posiadają certyfikację umożliwiającą wykonywanie tego typu prac.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się